Doporučení Světové zdravotnické organizace je výlučné kojení do 6. měsíce věku dítěte. V období od ukončeného 4. měsíce do 6. měsíce, ne později, je vhodné zavádět první příkrmy a seznamovat miminko s novými chutěmi, je ideální dobou vytvoření správných stravovacích návyků a obliby zdravých potravin. Zařazením nemléčných příkrmů do jídelníčku lze předejít pozdější podvýživě či poruchám příjmu potravy. V dětském jídelníčku musí být dostatečný příjem zeleniny, masa, ryb, obilnin a ovoce. Miminko se musí naučit, jak má potravu posunout v ústech a jak jíst lžičkou a správně polykat.
Jídelníček kojence musí být pestrý a měl by obsahovat velké množství zeleniny. Nejdříve začít s mrkví, bramborem, dále se nebát zařadit batáty, brokolici, hrášek, špenát a další. Jako další je vhodné zařadit maso, nejvhodnější je hovězí, telecí, krůtí a králičí. Červené maso obsahuje mnohem více železa než maso bílé a předchází chudokrevnosti a imunitním onemocněním. Důležitou součástí stravy dětí do jednoho roku je stále mléko, ať mateřské nebo umělé, je zdrojem vápníku, železa a vitamínu D. Rodiče musí dbát na to, ab příkrmy nebyly slazeny a soleny, jakmile si dítě zvykne na jídla výrazná, odmítne běžnou zdravou stravu bez dochucovadel.
Imunologické okénko je speciální období mezi 4. a 6. měsícem věku dítěte, kdy je vhodné do jeho jídelníčku začít zařazovat potraviny, které by v pozdějším věku mohly způsobit alergickou reakci. Patří mezi ně například celá vejce, jahody, celer, obiloviny s obsahem lepku, ryby a mléko. Zrovna ryby je vhodné zařadit již na počátku příkrmů, obsahují potřebné omega-3 mastné kyseliny jako zdroj jódu.
Je dobré být na první příkrmy připraven, proto mějte dětské lžičky, talířky, misky, bryndáčky, utěrky, ruční mixér, nádobí na přípravu a hrnec na vaření v páře.
Stravování dítěte v prvním roce života je opravdu důležité a měli byste dbát na vhodně zvolené potraviny a jejich čerstvost a obsažené živiny.
Domácnost