Většina lidí na internetu, a zvláště na sociálních sítích tráví denně i několik hodin. Staly se přirozenou součástí jejich životů a mnoho z nich život bez nich nedokáže představit. Může díky nim komunikovat s přáteli, sledovat oblíbená videa nebo se inspirovat posledními modely oblíbených celebrit. To vše má svůj vliv také na psychiku člověka a jsou situace, kdy toto všechno může škodit. Srovnávání s druhými nijak nepřidává zdravému sebevědomí a spousta lidí se může cítit méněcenná, a ne dost dobrá.
Největší vliv mají tyto platformy na mladé ve věku 14 až 24 let. Aplikace, která právě této věkové kategorii nejvíce škodí je oblíbený Instagram. Každý den tam milióny lidí přidávají své fotografie a sdílejí je se světem. Mnoho z nich je totiž graficky upraveno a vzbuzuje pocit, že lidé na nich jsou dokonalí. Ve Photoshopu si ubírají kila, vyhlazují pleť či zvětšují rty. Právě tyto fotografie pak vzbuzují zejména v mladých dívkách a ženách pocit, že je s nimi něco v nepořádku a nejsou dost krásné.
V mnoha případech se z těchto pocitů může vyklubat deprese, úzkost nebo pocit méněcennosti.
Potlačování reality se ale netýká pouze snímků tváře nebo postavy. Stejně tak narazíme na obrázky luxusních aut, hodinek, bot a dalších. Nikde není napsáno, že se nemůžeme „pochlubit“ tím, co nám dělá radost. Jsou ale lidé, kteří si zakládají zejména na tomto prestižním obsahu a dávají tak najevo svou potencionální nadřazenost. I zde pak dochází k pocitům selhání, kdy si člověk říká, že nepracuje dost, nemůže si dovolit hezké věci apod.
Je tedy důležité si uvědomit, že to, co vidíme on-line častokrát nemusí odpovídat skutečnosti. Není třeba se na základě fotky cítit špatně. Hlavně dospívající dívky je třeba vést k tomu, aby se nesnažily přiblížit se k nereálným tělesným proporcím pomocí riskantních diet.
Zpříjemněte si brouzdání po Instagramu či Snapchatu a nebuďte na sebe příliš tvrdí. Zachycujte realitu a hledejte krásu v přirozených a skutečných věcech.
Společnosti