Měřit a poměřovat se máme asi zakódované v genech. Soutěživost je nám zkrátka vrozená.
Na měření našich sil, ve smyslu olympijských her, kdysi stačily stopky a metr. Ale těžko bychom v dnešní době uspěli s měřením času na sekundy, když v mnohých sportech se měří už na tisíciny sekundy. Tady se bez elektronických čipů, fotobuněk, už rozhodně žádné závody na světové úrovni neobejdou.
Měření se samozřejmě netýká jen sportování.
Měříme naše novorozená miminka a pak každý rok zaznamenáváme jejich růst na zárubních dveří. Na to nepotřebujeme ani metr, jen děláme čárky. Ale lékař, ten potřebuje výškový metr, aby nám tu packu nahoře přetlačil k hlavě a změřil na naši výšku v centimetrech. Taky nás zváží na váze a pravděpodobně to zaokrouhlí na celá kila.
Ale co když potřebujeme přesnější měření?
Ve strojírenství už nemluvíme o centimetrech, ale o milimetrech a měření často potřebujeme i v setinách milimetru. Vybavit svou dílnu kvalitní i měřidly, to může znamenat, že navštívíteI-nastroje, a nakoupíte vše potřebné najednou.
Měření se neprovádí jen na finálním výrobku, ale aby se předešlo vyrobení zmetků, tak se přeměřuje mezi jednotlivými operacemi. Tím vám chceme naznačit, že kvalitních měřících přístrojů není nikdy dost. Přece si nebudou čtyři zaměstnanci předávat jedno posuvné meřítko. To musí mít každý zaměstnanec v kapse, tak jako nosí ředitel podniku u sebe propisku.
Změřit a zvážit, to už museli zvládat naši předkové, i když jako měřící soustavu používali palec nebo loket, ale časem se tyto způsoby měření standardizovaly, a tak dnes máme metr a kilogram jako základní jednotku. I když i palec je stále uznávaná jednotka v anglosaských zemích. Potřebujete něco změřit? Pořiďte si kalibrovaná měřidla, a měřte výšku, šířku i délku, hloubku, vše, co vám bude libo. V milimetrech, centimetrech, metrech i kilometrech.